BEST OF SHOW 2017

SHORT FILM

 

The Barber's Cut - Directed by Mark Brocking

Two cut off but living heads wake up in a fridge and manage to escape while trying to avoid a psycho barber.

WEB SERIE

The Caste Series - Directed by Victor Tejera

Spain as a world power in corruption. A few kilometers away from Madrid, in a quiet village, the powers that have a super-secret base, Area 35, which was built thanks to diversion of public funds. 
From the inside, these guys plan to dominate the world, but the outbreak of the crisis and citizen revolts against the cuts prevent them from getting it. After several failed attempts, they create a virus able to reassure the public and return it to its peaceful and lethargic life in front of the television.  On the other hand, the terrorist group "Platform for culture" gets organized in the basement of a bar with a single goal: set off a revolution. All seem to have it under control, but on day D something goes wrong. Awfully wrong. The virus is out of control.

AWARD WINNERS

 

--- SHORT FILM COMPETITION ---

BEST DRAMA

Dragonfly - Directed by Carl Carter Greene

BEST COMEDY

That's Opportunity Knocking - Directed by Charles Pelletier

BEST HORROR COMEDY

The Barber's Cut - Directed by Mark Brocking

BEST EXPERIMENTAL

Dr. Cataplana - Directed by Alberto Martín-Aragón

BEST ANIMATION

Knob - Directed by Hans (Tsung- Yen) Tsai, Yi Lee, Yayu Chen

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE DRAMA

Conjunctio - Directed by Herbert Gantner

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE COMEDY

The Good Mother - Directed by Sarah Clift

BEST DIRECTING DRAMA

James Bachelor - Eli Over Darkness

BEST DRAMA SCREENPLAY

Dragonfly - Written by Carl Carter Greene

BEST ACTOR, DRAMA

Raphael Cisar - Conjunctio

BEST ACTRESS, DRAMA

Olalla Escribano - A Symphony of Masks

BEST SUPPORTING ACTOR, DRAMA

Luis Tamayo - A Symphony of Masks

BEST SUPPORTING ACTRESS, DRAMA

Marissa Nolla - Bonsai

BEST CAST, DRAMA

A Symphony of Masks

BEST MUSIC, DRAMA

Eli Over Darkness

BEST DIRECTING COMEDY

Sarah Clift - The Good Mother

BEST COMEDY SCREENPLAY

That's Opportunity Knocking - Written by Charles Pelletier

BEST ACTOR, COMEDY

Abraham Espíndola - The Good Mother

BEST ACTRESS, COMEDY

Kathy Taylor - What's My Intention

BEST SUPPORTING ACTOR, COMEDY

Stephen Foster - That's Opportunity Knocking

BEST SUPPORTING ACTRESS, COMEDY

Marla Schultz - Idle Worship

BEST CAST, COMEDY

Idle Worship

BEST MUSIC, COMEDY

The Good Mother

BEST DIRECTING HORROR COMEDY

Mark Brocking - The Barber's Cut

BEST ACTOR, HORROR COMEDY

Lewis Georgeson - The Barber's Cut

BEST ACTRESS, HORROR COMEDY

Alisa Arnah - The Barber's Cut

BEST DIRECTING ANIMATION

Hans (Tsung- Yen) Tsai, Yi Lee, Yayu Chen - Knob

--- WEB SERIES COMPETITION ---

BEST DRAMA

Reckless Juliets - Directed by Skyler Barrett

BEST COMEDY

That Reminds Me... - Directed by Jenny Paul, Chelsea Roach,
Monica Cangero, Marla Patcher

BEST SCI-FI/FANTASY

Belushi's Toilet - Directed by Andrew Wright

BEST NOIR

The Pantsless Detective - Directed by Dipu Bhattacharya

BEST ROMANCE

Subway: The Series - Directed by Veronica Dang

BEST ANIMATION

Agoro the Phobic Monster - Directed by Chris Buckingham

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE DRAMA

Melodrama - Directed by Vittorio Adinolfi

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE COMEDY

The Caste Series - Directed by Victor Tejera

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE SCI-FI/FANTASY

Like Me, Like a Joker - Directed by Bruno Carmelo Mirabella

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE ROMANCE

You Are The Passion - Directed by Vittorio Adinolfi

BEST DIRECTING DRAMA

Skyler Barrett - Reckless Juliets

BEST DRAMA SCREENPLAY

Solitude - Written by Andrew Balog

BEST ACTOR, DRAMA

Dax Richardson - Herrings

BEST ACTRESS, DRAMA

Angela Rosa D'Auria - Melodrama

BEST SUPPORTING ACTOR, DRAMA

Nicolas Lefebvre - 2 Become

BEST SUPPORTING ACTRESS, DRAMA

Sadie Eve - Reckless Juliets

BEST CAST, DRAMA

Herrings

BEST MUSIC, DRAMA

2 Become

BEST DIRECTING COMEDY

Victor Tejera - The Caste Series

BEST COMEDY SCREENPLAY

The Caste Series - Written by Victor Tejera

BEST ACTOR, COMEDY

Benny Elledge - Knights of New Jersey

BEST ACTRESS, COMEDY

Ashley Bornancin - We're NOT Friends

BEST SUPPORTING ACTOR, COMEDY

Luc Vincent - Cut & Confidences

BEST SUPPORTING ACTRESS, COMEDY

Chelsea Roach - That Reminds Me...

BEST CAST, COMEDY
(equally placed)

Knights of New Jersey

That Reminds Me...

BEST MUSIC, COMEDY

We're NOT Friends

BEST DIRECTING SCI-FI/FANTASY

Greg Sommers-Herivel - Divine Shadow

BEST SCI-FI/FANTASY SCREENPLAY

Belushi's Toilet - Written by Andrew Wright

BEST ACTOR, SCI-FI/FANTASY

Mark Nocent - Belushi's Toilet

BEST ACTRESS, SCI-FI/FANTASY

Rachel Trotter - Divine Shadow

BEST SUPPORTING ACTOR, SCI-FI/FANTASY

Emmanuel Correia - Belushi's Toilet

BEST SUPPORTING ACTRESS, SCI-FI/FANTASY

Afton Rentz - Plight: A Comic Book Rock Opera

BEST CAST, SCI-FI/FANTASY
Belushi's Toilet

BEST MUSIC, SCI-FI/FANTASY

Plight: A Comic Book Rock Opera

BEST DIRECTING NOIR

Dipu Bhattacharya - The Pantsless Detective

BEST NOIR SCREENPLAY

The Pantsless Detective - Written by Dipu Bhattacharya

BEST ACTOR, NOIR

Tom Chamberlain - The Pantsless Detective

BEST ACTRESS, NOIR

Amy Lewis - The Pantsless Detective

BEST DIRECTING ROMANCE

Veronica Dang - Subway: The Series

BEST ROMANCE SCREENPLAY

You Are The Passion - Written by Vittorio Adinolfi

BEST ACTOR, ROMANCE

Elroy 'Spoonface' Powell - Forbidden Truth

BEST ACTRESS, ROMANCE

Veronica Dang - Subway: The Series

BEST SUPPORTING ACTOR, ROMANCE

Giovanni Del Monte - You Are The Passion

BEST SUPPORTING ACTRESS, ROMANCE

Lindsey-Anne Barnes - Forbidden Truth

BEST CAST, ROMANCE
Subway: The Series

BEST MUSIC, ROMANCE

Subway: The Series

BEST DIRECTING ANIMATION

Chris Buckingham - Agoro the Phobic Monster

--- DOCUMENTARY COMPETITION ---

BEST SHORT FILM

The Road to Nickelsville - Directed by Derek McNeill

BEST WEB SERIE

Happy Sour  - Directed by Samuel Wilson

BEST DIRECTING

Derek McNeill  - The Road to Nickelsville

BEST CINEMATOGRAPHY

Chesapeake Footsoldiers

BEST EDITING

The Road to Nickelsville

BEST SOUND

Chesapeake Footsoldiers

--- OTHER COMPETITIONS ---

BEST TELEVISION PILOT

The Reaping - Directed by Roberto D'Antona

BEST WEB SERIES PILOT

Divine Shadow - Directed by Greg Sommers-Herivel

BEST MUSIC VIDEO

Belong  - Directed by Jhosimar Vasquez

BEST TRAILER

Reckless Juliets  - Directed by Skyler Barrett

BEST ONE SHOT SEQUENCE

Save - Directed by Iván Sáinz-Pardo

BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT FILM

Eli Over Darkness

BEST CINEMATOGRAPHY IN A SERIE

Reckless Juliets

BEST EDITING IN A SHORT FILM

Hacked

BEST EDITING IN A SERIE

Subway: The Series

BEST SOUND IN A SHORT FILM

Hacked

BEST SOUND IN A SERIE

Divine Shadow

BEST VISUAL EFFECTS IN A SHORT FILM

The Barber's Cut

BEST VISUAL EFFECTS IN A SERIE

Plight: A Comic Book Rock Opera

BEST SPECIAL EFFECTS IN A SHORT FILM

The Barber's Cut

BEST SPECIAL EFFECTS IN A SERIE

The Caste Series

BEST COSTUMES IN A SHORT FILM

Eli Over Darkness

BEST COSTUMES IN A SERIE

Knights of new Jersey

BEST ART DIRECTING IN A SHORT FILM

The Barber's Cut

BEST ART DIRECTING IN A SERIE

Plight: A Comic Book Rock Opera